EuroSys 2023
Rome
May 8th-12th 2023

Program committee

Program committee chairs

Program committee members

  • Reto Achermann (UBC)
  • Periklis Akritidis (Niometrics)
  • Saurabh Bagchi (Purdue)
  • Jia-Ju Bai (Tsinghua)
  • Oana Balmau (McGill University)
  • Frank Bellosa (Karlsruhe Institute of Technology)
  • Pramod Bhatotia (TU Munich // The University of Edinburgh)
  • Steve Blackburn (Google Research // ANU)
  • Sergey Blagodurov (AMD)
  • Nathan Bronson (Facebook)
  • Edouard Bugnion (EPFL)
  • Anton Burtsev (UC Irvine)
  • Somali Chaterji (Purdue)
  • Haibo Chen (Shanghai Jiao Tong University)
  • Kang Chen (Tsinghua University)
  • Rong Chen (Shanghai Jiao Tong University)
  • Shimin Chen (Chinese Academy of Sciences)
  • Wenguang Chen (Tsinghua University)
  • Bart Coppens (UGent)
  • Landon Cox (Microsoft Research Redmond)
  • Natacha Crooks (UC Berkeley)
  • Jon Crowcroft (University of Cambridge)
  • Dilma da Silva (Texas A&M University)
  • Frank Dabek (Google)
  • Pamela Delgado (HES-SO University of Applied Sciences and Arts of Western Switzerland)
  • Angela Demke Brown (University of Toronto)
  • Thaleia Dimitra Doudali (IMDEA)
  • Jason Flinn (Meta Platforms)
  • Justin Funston (Futurewei Technologies)
  • Pedro Fonseca (Purdue University)
  • Ashvin Goel (University of Toronto)
  • Redha Gouicem (Technical University of Munich)
  • Rachid Guerraoui (EPFL)
  • Sam H. Noh (UNIST (Ulsan National Institute of Science & Technology))
  • Tim Harris (Microsoft)
  • Wenjun Hu (Yale)
  • Y. Charlie Hu (Purdue University)
  • Jian Huang (University of Illinois at Urbana-Champaign)
  • Trent Jaeger (Penn State University)
  • Evangelia Kalyvianaki (University of Cambridge)
  • Ruediger Kapitza (Friedrich-Alexander University Erlangen-Nuremberg)
  • Sanidhya Kashyap (EPFL)
  • Antoine Kaufmann (MPI-SWS)
  • Anurag Khandelwal (Yale University)
  • Marios Kogias (Imperial College London & Microsoft Research)
  • Ana Klimovic (ETH Zurich)
  • Youngjin Kwon (KAIST)
  • Yanfang Le (Barefoot)
  • Viktor Leis (Technische Universität München)
  • Baptiste Lepers (University of Sydney)
  • Jinyang Li (New York University)
  • Kai Li (Princeton University)
  • Jean-Pierre Lozi (University of Nice Sophia Antipolis // Oracle Labs)
  • Xiaosong Ma (Qatar Computing Research Institute, HBKU)
  • Jayashree Mohan (MSR India)
  • Djob Mvondo (IRISA)
  • Roberto Natella (Federico II University)
  • Pierre Olivier (U Manchester)
  • Aurojit Panda (New York University)
  • KyoungSoo Park (KAIST)
  • Thomas Pasquier (UBC)
  • Mathias Payer (EPFL)
  • Gennady Pekhimenko (University of Toronto)
  • Guillaume Pierre (IRISA)
  • Peter Pietzuch (Imperial College London)
  • Nuno Preguica (Nova University of Lisbon)
  • Vivien Quema (Grenoble INP/ENSIMAG)
  • Andrew Quinn (UC Santa Cruz)
  • Mahadev Satyanarayanan (CMU)
  • Valerio Schiavoni (University of Neuchâtel)
  • Bianca Schroeder (University of Toronto)
  • Malte Schwarzkopf (Brown University)
  • Yizhou Shan (Huawei Cloud)
  • Marc Shapiro (Sorbonne-Université–LIP6 & Inria)
  • Prashant Shenoy (University of Massachusetts Amherst)
  • Liuba Shrira (Brandeis University)
  • Mark Silberstein (Technion)
  • Alessandro Sorniotti (IBM Research Europe)
  • Phillip Stanley-Marbell (University of Cambridge)
  • Michael Stumm (University of Toronto)
  • Vasily Tarasov (IBM Research)
  • Alain Tchana (ENSIMAG)
  • Gaël Thomas (Telecom SudParis)
  • Alexios Voulimeneas (KU Leuven)
  • Marko Vukolic (IBM Research Zurich)
  • Yang Wang (Meta // The Ohio State University)
  • John Wilkes (Google)
  • Gala Yadgar (Technion-Israel Institute of Technology)
  • Fan Yang (Microsoft Research Asia)
  • Haifeng Yu (National University of Singapore)
  • Ding Yuan (University of Toronto)
  • Noa Zilberman (University of Cambridge)